راهکار پیشگیری از نشت / از دست رفتن داده‌ها

در شرایط کنونی و با توجه به شیوع ویروس کرونا و گسترش پاندمی در دنیا (که ایران هم جزوی از آن می‌باشد)، بسیاری از سازمان‌ها اقدام به اجرای دورکاری برای پرسنل خود نموده‌اند. لذا کارکنان مدام بین کار در منزل (دور کاری) و کار در سازمان، در حال تغییر وضعیت می‌باشند که این امر احتمال نشت داده‌ها و یا بروز سایر مخاطرات را بسیار بیشتر می‌نماید. با توجه به اینکه سازمان‌ها با بزرگتر شدن خود، داده‌ها و اطلاعات بیشتری برای سرقت دارند لذا هدف بسیار جذابی برای مهاجمین محسوب می‌گردند. راهکارهای متعددی وجود دارد که سازمان‌ها می‌توانند برای حفاظت از داده‌ها و اطلاعات خود پیاده‌سازی نمایند، اما تکنولوژی تنها زمانی موثر است که افراد مسئول پایش و مدیریت آن در سازمان، به اندازه ابزارها خوب و حرفه­ای باشند.

راهکار پیشگیری از نشت/ از دست رفتن داده‌ها (Data Loss/Leakage Prevention) مجموعه‌ای از ابزارها و فرآیندهایی است که برای اطمینان از این موضوع که داده‌های حساس سازمان مورد سرقت، سوء استفاده  یا دسترسی غیرمجاز قرار نمی‌گیرند، استفاده می‌شود. نرم‌افزار DLP داده‌های تحت کنترل، محرمانه و حیاتی کسب‌و‌کار را طبقه‌بندی نموده و موارد تخطی از خط‌مشی‌های تعریف شده توسط سازمان‌ یا در بسته خط‌مشی‌های از پیش‌ تعیین‌شده‌ای که معمولاً به دلیل رعایت مقرراتی مانند HIPAA، PCI-DSS  یا GDPR اجرا می‌شود، را شناسایی می‌نماید. پس از شناسایی موارد تخطی، DLP با اعلام خطر و هشدار، رمزگذاری و انجام سایر فعالیت‌های حفاظتی، اقدام به اصلاح موارد شناسایی شده می‌نماید تا از به اشتراک‌گذاری تصادفی یا مخرب داده‌های سازمان که می‌تواند سازمان را در معرض خطر قرار دهد، جلوگیری نماید.

نرم‌افزار DLP و ابزارهای پایش و کنترل، فعالیت‌های نقاط پایانی، جریان‌های داده در شبکه‌ سازمان را فیلتر و داده‌های موجود در فضای ابری را مانیتور می‌نماید تا از داده‌ها در هنگام بایگانی، انتقال  و استفاده  محافظت کند. DLP همچنین گزارشاتی را برای برآوردن الزامات انطباق و حسابرسی و شناسایی نقاط ضعف و ناهنجاری‌های مربوط به فارنزیک و واکنش به رخداد ارائه می‌کند. انواع راهکارهای DLP در شکل زیر نشان داده شده است:

ابزارهای DLP مختلفی در بازار وجود دارد که از آن جمله می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Safetica DLP
 • Symantec Data Loss Prevention
 • McAfee DLP
 • Endpoint Protector
 • Forcepoint DLP

در ادامه به معرفی یکی از بهترین ابزارهای این حوزه، یعنی Safetica DLP می­پردازیم. Safetica، یک شرکت نرم افزاری کشور چک می‌باشد که راه‌حل پیشگیری از نشت داده‌ها (DLP) خود را در اختیار شرکت‌ها و سازمان­ها با هر شکل و اندازه قرار می‌دهد. این ابزار قادر است از طیف وسیعی از کانال‌های داده مختلف پشتیبانی نماید.

Safetica DLP قادر است از داده‌های سازمان شما در برابر نشت یا از دست رفتن صرف‌نظر از اینکه کجا ذخیره شده‌اند یا چه کسی از آنها استفاده می‌کند، محافظت ‌نماید. همچنین این ابزار به بررسی و تحلیل رخدادهای امنیتی در سازمان کمک می­نماید. ابزار Safetica DLP، رعایت قوانین و مقررات حفاظت از داده­ها را تضمین نموده و از بروز خطاهای انسانی نیز پیشگیری می­کند. سبد محصولات Safetica DLP شامل ۳ محصول اصلی و ۲ ماژول اضافی می­باشد:

 • محصول اصلی
  • Safetica Discovery
  • Safetica Protection
  • Safetica Enterprise
 • ماژول های اضافی
  • Safetica UEBA (User and Entity Behavior Analytics)
  • Safetica Mobile

نتیجه‌‌گیری

 پر واضح است که هر کسب و کار و سازمانی با داده و اطلاعات سروکار دارد. هنگامی که داده‌های حساس سازمان از بین می‌روند یا سرقت می‌شوند، آسیب بعضا جبران ناپذیری به اعتبار، مزیت رقابتی و سودآوری سازمان‌ها وارد می‌شود. علاوه بر این ممکن است نشت داده‌ها و اطلاعات محکومیت‌های قانونی برای سازمان‌ها در پی داشته باشد. در شرایط کنونی و با توجه به شیوع ویروس کرونا و به تبع آن افزایش میزان دورکاری پرسنل، احتمال نشت داده‌ها و سایر مخاطرات بسیار بیشتر گردیده است. بنابراین سازمان‌‌ها می‌‌بایست به دنبال راهکاری برای مقابله با این تهدید بالقوه باشند که یکی از ابزارهای بسیار قوی در این حوزه، Safetica DLP می‌‌باشد. این ابزار بگونه‌‌ای طراحی گردیده که استقرار آن در سازمان، سریع و راحت باشد و به هیچ نیروی انسانی یا تجهیز سخت افزاری اضافی نیاز ندارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این محصول و همچنین دریافت خدمات مشاوره و راه­ اندازی راهکارهای DLP می­ توانید با واحد فروش شرکت مهندسی اوژن تدبیر پارس تماس حاصل نمایید.

آدرس سایت:  www.ojan.org

شماره تماس:    ۲-۲۲۱۱۹۲۲۰ (۰۲۱)

آدرس:  تهران، سعادت آباد، بلوار سرو غربی، مابین چهارراه سرو و میدان کتاب، پلاک ۱۱۵، واحد ۴